Araç Kiralama Koşulları

Ehliyet ve Sürücü Yaşı En az 21 yaşını doldurmuş 2 yıllık gecerli ehliyet sahipleri olan şahıslar araç kiralayabilir.., Lüks araclarda ise en az 25 yaş yaşını doldurmuş olma mecburiyeti vardır.Geçerliliğini kaybetmemiş olmak koşulu ile yerli veya yurt dışında alınmış ehliyetler kiralama için geçerlidir.
Minimum Kiralama Süresi Minimum kiralama süresi 1 gün (24) saat dir.Uzun süreli kiralama için en az kiralama süresi 30 gündür. Özel fiyat uygulanır.Bu dönem icerisinde ve daha uzun kiralanan araçların bakımları kiracıya aittir. Kiralama fiyatı ve koşullarına ilişkin bilgi için +90 532 352 88 41 no’lu telefondan Güneş Rentacar Rezervasyon Merkezini veya size en yakın güneş rentacar Ofisini arayabilirsiniz.
Kiralama Fiyatına Dahil Olanlar Limitsiz km kullanımı, üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası(yasal sınırlar içerisinde), muafiyetli hasar sigortası(CDW), hırsızlık sigortası, 2. Sürücü, KDV ve yerel vergiler, bakım, 24 saat yol yardımı, hava limanı teslimatları.
Kiralama Fiyatına Dahil Olmayanlar Fiyatlara araçların sınırsız kilometre kullanım hakkı, araç bakım giderleri ve kasko dahildir. Yakıt, köprü,otoyol ücretleri (OGS)-(HGS) Hizli gecis sistemi, trafik cezaları ile sigortalar , tek yön ücreti, araç teslim etme ve teslim alma ücretleri, bebek koltuğu, navigasyon cihazı gibi ekstra talepler ve Katma Değer Vergisi (KDV) fiyatlara dahil değildir.
Ön Ödeme ve Ödeme Araç rezervasyonunun ve dönemsel fiyatın kesinlik kazanabilmesi ve olası rezervasyon iptallerinden doğabilecek iş kaybı zararlarının önüne geçebilmesi için toplam kira tutarının en az %30’u ön ödeme olarak rezervasyon sırasında talep edilebilir, kalan kısmı aracın kiralayana teslimi sırasında nakit ve kredi kartı ile yapılır. 2 güne kadar olan ve araç teslimine 48 saat kala yapılan rezervasyonlarda kiralama bedelinin tamamı talep edilebilir. Ödemeler için banka havalesi, EFT, Visa/mastercard kredi kartları kullanılabilir. Kredi kartı ödemelerinde sadece TL bazında ödeme yapılabilir.
Depozit Şartı Kiralama bitiminde, olası gecikmeler, kiralama süresinin uzatılması, ödenmemiş trafik cezaları, eksik teslim edilen yakıt, sigorta kapsamı dışında oluşabilecek hasar, hatalı kullanımdan meydana gelmiş arıza vb. gibi ekstra oluşabilecek muhtemel masrafların teminat altına alınabilmesi için kiralayanın kredi kartından en 200 € teminat depoziti olarak karşılık alınır. Bu meblağ kiralama başlangıcından bitişine kadar olan süre içerisinde sadece teminat olarak hesapta bloke olarak tutulur karttan çekilmez. Araç gruplarına göre depozit miktarı farklılık gösterebilir. Teminat depoziti için kiralayana ait en az 6 ay geçerli ve kullanılabilir limitli bir kredi kartı olmalı ve kart sahibi araç çıkışında kiralama sözleşmesini mutlaka imzalamalıdır. Bu teminat alınmadan araç çıkışı yapılamaz. Nakit depozitolar kabul edilmez.
İlave Sürücü Araçlar, aracı kiralayan sürücü dışında bir ilave sürücü tarafından daha kullanılabilir. Bu ilave sürücünün ehliyet ve kimlik bilgileri de mutlaka sözleşme üzerinde belirtilmelidir. İlave sürücüler de asıl sürücü gibi kiralama kriterlerine uygun bir ehliyete sahip olmak zorundadırlar.
Araç Teslim ve İade Şartları Araçlar, Güneş rent a car ofislerinden, hizmet verdiğimiz hava limanlarından ofislerimize 5 km mesafeye kadar olan mesafelerdeki özel talep noktalarından ücretsiz olarak teslim alınabilir. 5 km dışındaki özel teslim ve iade talepleri en yakın Güneş rent a Car ofisine olan mesafe hesaplanarak 1.00tl/km olarak ücretlendirilir. Hava limanları ve ofisler dışında, şehir içi ve şehir dışı adreslere yapılacak mesai saatleri dışındaki teslimler ve iadeler ücrete tabidir.
Tek Yön Kiralama Aracın, çıkış yaptığı ofis veya şehirden, ücretsiz teslim etme/alma mesafesi dışında kalan ofis veya şehirlere teslim edilerek kiranın sonlandırılması tek yönlü kiralama olarak adlandırılır. Tek yönlü kiralamalar ek ücrete tabi olup, aracın çıkış yaptığı ofis veya şehirden, aracın iade edildiği şehir veya ofise kadar olan mesafenin km başına 0.75 TL. olarak hesaplanır ve kiralama bedeline eklenir.
Araç dönüşünde Geç veya Erken İade Erken İade; Kiralama sözleşmesinde belirtilen dönüş ve iade saatlerinden daha erken dönen araçlara ücret iadesi yapılmaz. Geç İade; Müşteri tarafından önceden bilgilendirilmek şartı ile sözleşme üzerinde belirtilen dönüş saatine göre,1 saate kadar olan gecikmeler ücretlendirilmez. 1 saatten sonraki gecikmeler, 3 saate kadar, her saat başına günlük kiralama ücretinin ¼ ü kadar ücretlendirilir. 3 saat ve üzeri gecikmeler tam gün olarak ücretlendirilir. Kiralayan haber vermeksizin ve firma onayını almaksızın kira süresini isteği doğrultusunda uzatamaz. Firma aracı bir sonraki rezervasyona hazırlaması gerektiği durumlarda uzatma isteği talebini geri çevirme veya başka bir araç ile değiştirme haklını saklı tutar.
Araç Ekipmanları ve Araç Temizliği Kiralama başlangıcında araçlar nasıl teslim alındıysa aynı şekilde teslim edilmelidir. Araç ekipmanlarına (ruhsat, plaka, jant kapakları, kriko, ilk yardım çantası, yedek lastik, bebek koltuğu vs.) verilecek bir hasar/zarar sigorta kapsamında olmayıp kiralayandan tahsil yoluna gidilir. Aynı şekilde aracın koltuklarında meydana gelebilecek hasarlar, koltukların normal yıkama ile temizlenmeyip oto kuaför müdahalesine ihtiyaç duyulduğu durumlarda bu masraflar müşteriden tahsil yoluna gidilir. 1 günlük kiralamalarda oto yıkama ücreti müşteriden talep edilebilir.
Yakıt Kullanımı Kiralanan aracın yakıt giderleri kiralama süresince kiralayana aittir. Araçlar kiralama başlangıcında özel bir talep olmadıkça dolu depo ile kiralanmaz. Araçtaki yakıt seviyesi kira sözleşmesi üzerinde işaretlenir ve kiralayan aracı aynı seviyede geri getirmelidir. Eksik iade edilen yakıt bedeli kiralayandan tahsil edilir. Lütfen araçlarınıza kullanabileceğiniz kadar yakıt alınız. Fazla gelen yakıtların iadesi yapılmaz. Rezervasyon sırasında özel olarak belirtilen yakıt talepleri ücreti kira başlangıcında tahsil edilmek suretiyle karşılanır.
Trafik Cezaları Kiralama süresince oluşacak tüm sürücü ihlal cezaları (sürücüye tebliğ edilmeyen cezalar dahil) ve otoyol HGS geçiş ihlal cezaları kiralayana aittir. Kiralama bitmiş dahi olsa daha sonra firmamıza ulaşan bu ceza kiralayandan tahsil edilir. Bildirilmeyen, zamanında ödenmeyen ileri bir tarihte tarafımıza trafikçe tebliğ edilen cezalar, gerekli evraklar ilgili vergi dairesine tebliğ edilmek üzere ceza bedeli ve tüm faizleri kiralayanın TC kimlik no’su üzerine aktarılır. Lütfen bu konuda sıkıntı yaşamamak için araç cezalarınızı zamanında ödeyiniz.
Kiralama Sözleşmesinin Geçersiz Kalması ve Aracın bloke edilmesi Aracın kiralayan tarafından karayolları dışında kullanılması, aşırı hız limitleri dışında kullanımı, araca zarar verecek şekilde çok yüksek devirde kullanımlar, aracın güvenliğinin sağlanamaması, tespit edilen kötü maksatlı kullanımlar nedeniyle firma sözleşmeyi geçersiz kılma ve teknik olarak uzaktan gps kontrolü ile aracı bloke edebilme hakkını saklı tutar.
Araçların Yurt Dışına Çıkışı Kiralanan araçlar yurt dışına kesinlikle çıkarılamaz. Bu durumda tüm sigortalar geçersiz sayılır.
Rezervasyon İptal Koşulları Hiçbir haber verilmeksizin rezervasyon tarihinde ve saatinde teslim edilemeyen aracın ön ödemesi geri iade edilmez.
SİGORTA Tüm araçlarımız kasko sigortalıdır. Normal kazanın dışındaki, lastik yarılmaları, far ve cam kırılmaları, stepne çalınmaları, ruhsat ve anahtar kaybolması sigorta kapsamı dışındadır. Kiracının sigorta fonu ödemesi halinde (stepne ve Anahtar ) kayıp olması dışında sorumluluğu kalkar. Sigortanın geçerli olabilmesi için en geç 3 saat içerisinde trafik kaza zaptı ve alkol raporunun Güneş Rent a car’a ulaştırılması, kazada tamamen kusurlu olunmaması, kazanın uyuşturucu – alkol etkisi altında olmaması ve yasal hız sınırları içinde yapılmış olması gerekmektedir; aksi takdirde aracı kullanan tüm hasardan sorumlu tutulur. Aracın kaza durumunda veya çalınması durumlarındaki hallerinde, aracın tekrar kullanılmaya müsait oldugu güne kadar veya bulunduğu tarihe kadar olan kira bedelini (iş kayıbı) nı ödemekle yükümlüdür Kiracı dışında aracı ikinci bir şahsın kullanabilmesi; ancak geçerli kimlik ve ehliyetin sözleşmeye kaydı ile mümkündür. Aksi takdirde sigorta geçersiz sayılır ve aracı kiralayan tüm hasardan sorumlu tutulur. %100 sürücü kusurlu hasarlarda, sürücünün 500 Euro sigorta muafiyeti ödeme sorumluluğu talep edilir. Aracı kiralayan kira kontratı doldurup imzaladıktan sonra bütün bu sorumlulukları kabul etmiş sayılır.
– Aracınızı mümkün olduğunca otopark’ a park ediniz ve anahtarı üzerinde bırakmayınız, anahtarın sizin tarafınızdan verilmesi durumunda araç çalınırsa yine sigorta kapsamı dışında kalmaktadır.
DİKKAT !! – Sürat limiti şehir içinde 50 km./saat, şehir dışında 90 km./saat, otoyollarda ise 120 km./saattir. Yollarda çok sık radar ile sürat kontrolleri yapılmaktadır, özellikle şehir dışı yollarda sürat limitlerine dikkat ediniz.